Premiera WordPress 3.8 miała miejsce jakiś czas temu, ale Polscy użytkownicy nadal czekają na oficjalne tłumaczenie. Jakie zmiany przynosi nam nowa aktualizacja i czy warto na nią czekać?

Wordpress logo on blue background

Nowy, nowoczesny design

Najnowsza aktualizacja oddaje do naszej dyspozycji nową szatę graficzną zaplecza. Znikają gradienty i cienie, poprawiona została typografia. Wszystko ma być bardziej czytelne i iść z duchem czasu. Jak to wygląda w praktyce – zobacznie poniżej.

Obrazek pokazuje  nowy wygląd panelu w WordPress 3.8

Układ pozostał identyczny. Zmiany są w kolorystyce i czcionkach. Moim zdaniem wygląda to teraz dużo lepiej.

Na smartfonie i tablecie

Dotychczas korzystanie z paneli administracyjnych w przeglądarce smartfonu było praktycznie niemożliwe. Strona nie skalowała się prawidłowo i trudno było ją przewijać. Musieliśmy posiłkować się aplikacjami, które nie zawsze działały sprawnie. Koniec – nastała nowa era. Nowa aktualizacja w całości rozwiązuje ten problem.

Panel administracyjny WordPress 3.8 na iPhone 4

Update bardzo przydatny. Do tej pory WordPress notował poważny zgrzyt – programiści od dawna tworzą templatki responsywne i zoptymalizowane pod urządzenia mobilne, a zaplecze trzymało się twardo rozwiązań z poprzedniej epoki.

Dostosuj kolory swojego panelu

Dotychczas mieliśmy dwa warianty kolorystyczne sekcji admina – szary i niebieski, a w praktyce brzydki i jeszcze brzydszy. Teraz kolorów mamy 8 do wyboru. Fajny bajer, nic poza tym. Być może blogerki modowe byłby w stanie to docenić, gdyby nie fakt, że wszystkie siedzą na blogspocie.

Subtelne zarządzanie motywami

Nowy ekran do zarządzania motywami, to zmiany w większości kosmetyczne. Dodano nowe okno – „Theme Details”, w którym możemy przełączać się między dostępnymi motywami za pomocą strzałek klawiatury albo górnej nawigacji. Zmieniono też układ strony z Widgetami, jest bardziej intuicyjnie, ale bez rewolucji.

Twenty Fourteen

Jest oczywiście nowy motyw na 2014 rok. Bardzo prosty, minimalistyczny layout magazynowy z topem i sidebarem, wpisujący się w nowoczesny wygląd panelu administracyjnego. Plusem może być to, że będzie bardzo łatwo go zmieniać i przerabiać. Możecie go użyć jako szablonu startowego przy tworzeniu swojego własnego.

Demo

Podsumowanie

Update 3.8 nie przynosi nam rewolucyjnych zmian – na nie będziemy musieli poczekać do wersji 4.0. Niemniej w wersji 3.8 znacząco odświeżono wygląd, uwzględniając urządzenia mobilne. Możemy podziękować niedoskonałym apkom na smartfony. Nowy template części frontowej jest bardzo ciekawy, ale układ magazynowy nie sprawdzi się w przypadku każdej strony.

Osobiście jestem zwolennikiem instalowania wszystkich updatów, ale jeśli korzystacie z wersji polskiej, to poczekajcie na jej oficjalną premierę tutaj. Pamiętajcie, żeby zrobić backup plików i bazy. 🙂

Zdjęcie - Mykl Roventine
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *